Poslední dny v Hong Kongu – Science Museum, Kowloon Walled City Park, Mong Kok

28. – 30. duben 2013

V Hong Kongu mi zbývají ještě asi tři dny času. Pokud teda bez problémů dostanu vízum. Dneska mě stěhují z většího pokoje do maličkého singlu, který mám od začátku zaplacený. Tam už se sotva vejdu já a moje krosna. Zítra mě však čeká shánění nového bydlení, protože mi rezervace končí. Když jsem ji dělal, netušil jsem, jak se vízová procedura prodlouží.

Na dnešek jsem se znovu domluvil s Manem, že zajdeme večer někam na pivo. Den mám volný a nikam dál se mi nechce, tak se dívám po muzeích v Kowloonu. Je jich tam dost, ale nejsem moc muzejní typ, takže mě z nich většina nebere. Nakonec najdu Science Museum, tak tam vyrážím.

Drtivou většinu návštěvníků tvoří rodiny s malými dětmi, ostatně tak nějak jsou všechny exponáty koncipovány. Nic moc nového se nedozvídám, ale leckteré věci jsou pěkné, zajímavé, muzeum je dost interaktivní. A má asi čtyři patra, dá se tam strávit dost času.

Science Museum
Science Museum
Science Museum
Science Museum

Čas na večeři, mířím zpátky do Chungking Mansions k Indovi, kde už jsem byl na jídle několikrát. Po cestě mě ještě rozesměje plakát KFC, kde je jako limitovaná edice k jídlu nabízen boršč.

Boršč v KFC
Večeře u Inda

Pak už sedám na autobus stejně jako včera a jedu do Tai Po. Těsně předtím dostávám od Mana dobrou zprávu, a to, že přijede i Oscar, který původně myslel, že to vůbec nestihne. No, ostatně už je asi půl jedenácté, když do Tai Po dojíždíme. Sedáme do německé hospody na pivo. Zpátky pak jedu vlakem KCR, když vystupuju na East Tsim Sha Tsui, ještě se rozhoduju zajít projít k Avenue of Stars. Je asi půl jedné, tak je tu příjemný klídek…

V německé restauraci
Noc v Tsim Sha Tsui

Na další den stále plánuju výlet na jeden z okolních ostrovů anebo do východních Nových teritorií, kde se dají absolvovat pěkné pěší túry, ale to nakonec vzdávám, protože nemám rozumnou obuv a nakonec mě zdrží shánění ubytování. Musím ubytování prodloužit, ale na místě, kde bydlím, už to nejde, protože je zarezervováno. Nevadí, v Chungking Mansions je ubytovacích zařízení spoustu, takže obcházím jedno patro po druhém a ptám se. Když projdu 13 pater a nenajdu nic, jsem dost zásadně překvapen, důvod se dozvídám až později – v Číně akorát dneska začly svátky, takže hromada Číňanů vyrazila na výlet do Hong Kongu. O tom jsem dříve nevěděl, takže jsem neměl potřebu něco shánět dříve. Nakonec vyrážím do jiného bloku Chungking Mansions a nakonec jediný pokoj najdu. Single za 180 HKD. Pokoj dost odporný, ale stejně se tam moc nezdržuju, nic moc na výběr není a navíc je zhruba třikrát větší než ten, co jsem měl doteď.

Pak trochu procházím i spodní patra Chungking Mansions, což jak už jsem psal dříve, je pro spoustu lidí dost děsivým místem, pro mě ale naopak dost zajímavým. Natáčím video…

Z Tsim Sha Tsui pak vyrážím kousek na sever, do Kowloon Walled City Park. Což je park nacházející se na území někdejšího Kowloon Walled City – po dlouhá leta kvůli nevyjasněnému statusu “území nikoho”, od kterého dávala ruce pryč jak Velká Británie, tak Čína. Právě kvůli tomu se do Walled City stěhovali nelegální přistěhovalci a kvetl nelegální business, od doktorů a zubařů bez licencí až po drogy a prostituci. Hustota zalidnění Walled City narostla do neuvěřitelných hodnot. Přestože bylo v 90. letech 20. století zničeno a lidi vládou přestěhováni, Walled City se velice pěkně dochovalo na spoustě fotografií, především zajímavé jsou galerie kanadského fotografa Grega Girarda.

Po fascinujícím místě, které bylo před 20 lety srovnáno se zemí, dnes zůstal městský park, ve kterém jako památka na Walled City zůstává monument v podobě modelu čtvrti.

Kowloon Walled City Park
Kowloon Walled City Park
Kowloon Walled City Park
Model Walled City

Zpátky do Kowloonu (6 km) se chci vracet pěšky, ale nakonec jsem nějaký chcíplý, tak se na plánovanou procházku Mong Koku přesouvám metrem. Vystupuju na zastávce Prince Edward a uličkami Mong Koku procházím na jih až do Tsim Sha Tsui. Mong Kok je také jedna z mých oblíbených čtvrtí, kterou procházím už trochu nostalgicky. Taky se jedná o místo s jednou z nejvyšších hustot zalidnění na světě a mám pocit, že tady byla vyfocena spoustu fotek “typického” Hong Kongu. Sice jsem plánoval dorazit později, abych viděl spíš noční atmosféru, ale i teď je super.

Mong Kok
Mong Kok
Temple Street
Temple Street
Temple Street

Na chvíli se vracím na pokoj, ale jelikož následující den (snad!) odjedu do Číny, jdu se naposled projít k Avenue of Stars, a to konkrétně podívat se na světelnou show Symphony of Lights. Viděl jsem ji víckrát, ale při této nejdelší návštěvě HK ještě ne, a byla by škoda to vynechat, když to mám od Chungking Mansions pár set metrů.

Každý večer je plno…
Symphony of Lights
Pěkné světelné znečištění…
Symphony of Lights
Symphony of Lights
Symphony of Lights

Následující den bych měl mít hotové čínské vízum. Přivstávám si, věci nechávám odložené na pokoji, a mířím rychle metrem do Wan Chai. Vízum jsem dostal. Nakonec celé třicetidenní! Sláva. Na oslavu vyrážím ještě o tři zastávky metrem dál na Fortress Hill do své oblíbené indické restaurace. Je to od mého bydlení z ruky, tak jsem tam během této návštěvy HK nebyl, ale když už jsem ve Wan Chai, tak tam zajedu. Dokonce mě místní majitel poznává.

Na obědě u Inda

Pak se vracím do Kowloonu, na internetu rezervuju ubytování v Guangzhou (jelikož jsem nevěděl, jak na tom budu s vízem, nekupoval jsem předem), kupuju letenku do Shanghaie s odletem za dva dny, sedám na KCR a odjíždím na čínskou hranici…

Zpravodajství ve vlaku KCR informuje o výbuchu plynu v Praze.
Hraniční přechod
This entry was posted in Cestování, Hong Kong. Bookmark the permalink.

2 Responses to Poslední dny v Hong Kongu – Science Museum, Kowloon Walled City Park, Mong Kok

  1. Pingback: Hong Kong, Macao a Taiwan | zennie.cz

  2. Anonymous says:

    Hey Mr. Zennie, clovek po dovolenke a potom sa dostane k takemu clanku a co ine mu ostane, planovat dalsiu cestu :) Chungking mansions mi pripomenulo Tower of David vo Venezuele len v lepsom prevedeni.
    G.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>