19. březen 2014
Z ostrova Qeshm se vracíme na pevninu. Chceme se sice přesunout na další ostrůvek – Hormuz – ale bohužel tam z Qeshmu nic nejezdí, takže jedeme do Bandar Abbásu. Tam zjišťujeme, že další trajekt na Hormuz jede až za dvě hodiny, takže se vyrážíme projít do města. Jdeme přes trh do prý hinduistického chrámu, který na mě osobně vůbec jako hinduistický chrám nepůsobí.
Jak už jsem zmiňoval v minulém příspěvku, oblast okolí Bandar Abbásu je specifická barevným oblékáním a maskami na tvářích starších žen.
Na Hormuz to trvá opět asi hodinku. Při připlouvání do přístavu už vidíme to, na co se sem jedeme podívat – relativně zachovalá portugalská pevnost. Od přístavu se snažíme sehnat odvoz, ale stojí víc, než je Silvestr ochoten platit, takže jdeme ty zhruba dva kilometry pěšky.
Na rozdíl od pevnosti v Láftu na Qeshmu, která byla maličká a zůstaly z ní jen obvodové zdi a hromada cihel, tato pevnost je podstatně větší, zachovalejší, a to včetně několika vnitřních prostor, jako je kostel či místo, kde jsou hrobky. A je tu nějaký krámek se suvenýry, kde nám o pevnosti místní vypráví, což mě nějak moc nezajímá, takže mezitím jdu vyběhnout na vyhlídku. Je z ní krásně vidět jak pevnost, tak i krajina okolo. Hormuz je podstatně menší než Qeshm, tak mě trochu překvapilo, jak je oproti Qeshmu hornatý. A hory Hormuzu jsou fakt pěkné.
Pak procházíme jednotlivá místa pevnosti společně.
Po prohlídce pevnosti Silvestr shání auto (samozřejmě Hilux) a domlouvá vyhlídkovou jízdu po ostrově. Krajina je fakt pěkná.
Řidiče poprosíme, ať nás doveze někam, kde se dá vykoupat. Přesněji řečeno, kde se můžou vykoupat i holky, tj. žádné veřejné místo. Doveze nás na místo, odkud musíme ještě kus pěšky na pěknou a odlehlou pláž.
Vracíme se trajektem do Bandar Abbásu, kde zajdeme na večeři. Na rybu – druhý pokus. Tentokrát vyjde skvěle, ryba je opravdu úžasná. Pak bereme taxíky opět na autobusové nádraží a přes noc se posouváme dál – do Kermánu.