5. – 6. duben 2013
Do Koreje jsem se také původně nechystal, vlastně celý způsob, jak jsem se tam dostal, je docela komplikovaný. Když jsem letěl do Indonésie, očekával jsem, že budu muset v dubnu pracovně do Japonska, ale potvrzeno jsem to měl až ve chvíli, kdy jsem byl v Jogjakartě, tedy zhruba dva týdny před odletem z Indonésie. A počítal jsem, že mi práce v Japonsku bude začínat 4. dubna, tomu jsem přizpůsobil koupi letenky do Indonésie, aby mi vyšlo 30denní vízum. Až když jsem řešil práci a s ní spojenou letenku, zjistil jsem, že jsem se přepočítal a práce mi začíná až 8. Indonéské vízum mi ale končí už 4. a musím zmizet. Jedna varianta by byla letět do Japonska dřív. Tam bych se sice snadno zabavil, kamarádů tam mám dost, bohužel peněz tolik ne – tři dny navíc v Japonsku by mě stály tolik, co dva týdny v Indonésii. Nejlevnější letenky do Japonska však vedly buďto přes Malajsii nebo přes Koreu. A vzhledem k tomu, že v Koreji jsem nikdy nebyl, je tam o dost levněji než v Japonsku a přerušení cesty nijak nenavýšilo cenu letenky, bylo rozhodnuto.
I v Koreji jsem se rozhodl využít Couchsurfing, možná ze zvyku z Indonésie. Sehnat někoho bylo těžší. nakonec jsem dostal pozvánku sám. Zpětně to hodnotím jako chybu, sice mě celý čtyřdenní pobyt v Koreji se vším všudy vyšel na 600 Kč, ale neviděl jsem téměř nic a ještě mě můj hostitel neustále štval. Poučení pro příště.
Na mezinárodní letiště v Incheonu přilétám po sedmihodinovém letu z indonéského Denpasaru 5. dubna v 07:30 ráno. Na letišti mě čeká můj korejský hostitel, který si nechává říkat Amigo. Seznamujeme se a vydáváme se do metra, do Suwonu, kde bydlí, jedeme skoro tři hodiny s několika přestupy, takže než dojíždíme, je skoro 12. Amigo mě ubytuje, rozvaluju se na gauči a jelikož jsem se v letadle moc nevyspal, okamžitě mě začíná přepadat spánek. Tak nakonec asi dvě hodinky prospím, pak Amigo navrhuje, že se projdeme po okolí a pak vymyslíme plány na další dny.
Amigo bydlí na předměstí Suwonu v docela velkém sídlišti. Musím říct, že sídliště na mě působí dost dobrým dojmem. Takové město ve městě. Vše velice moderní a čisté. Kromě obchodů je tu dostatek věcí jako dětské koutky nebo také posilovna. Hned vedle je velký park, kde trávíme asi dvě hodiny.
Zatímco předchozí měsíc jsem strávil v tropické Indonésii, teď jsem náhle poskočil do mírného pásma, kde stále nestihlo pořádně začít jaro. I když jsem si na vedra v Indonésii stěžoval a těšil se do příjemného jarního Japonska, deště a teploty pohybující se okolo 3-6 stupňů mě trochu zaskočily a moc příjemné to není…
Každopádně s Amigem po večeři dlouze domlouváme plány na zítřek. Podíváme se po Suwonu, Soul až další den.
Ráno nasedáme na místní autobus a asi půl hodiny jedeme k místnímu skanzenu. Tam se Amigo stihne zhádat se slečnou prodávající lístky, ale každopádně se dohaduju, že se za hodinku a půl sejdeme. Vstupné 15 000 wonů (něco přes 250 Kč) mi po měsíci v Indonésii vyráží dech, ale aspoň to nebude moc velký šok, až se přesunu do Japonska. Náhle spouští pěkný liják, takže si skanzen moc neužívám, brodím se v blátě a přebíhám mezi jednotlivými domky. Celkově docela pěkné, ale počasí dost dojem (a fotky) kazí.
Ze skanzenu míříme do pevnosti Hwaseong – opevnění v centru Suwonu a hlavní zdejší pamětihodnost, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Po pevnosti ještě míříme na nedaleké trhy.
Pingback: Jižní Korea | zennie.cz