Nara je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Japonsku, za což vděčí nejen své bohaté historii, ale i známému parku plném divokých srnek. V období Nara, tedy v 8. století, byla ještě pod názvem Heijōkyō hlavním městem Japonska.
Nara se nachází v blízkosti Kyōta, což ji také dělá dobrým cílem na jednodenní výlety. Cesta vlakem trvá necelou hodinu. My přijíždíme z Uji, hned po příjezdu sedáme na městský bus a míříme do našeho prvního cíle – zahrady Isuien. V Isuienu jsem byl poprvé, ale od toho okamžiku ho řadím k jedné ze svých oblíbených zahrad v Japonsku.
Isuien je relativně malá zahrada, odpočívá se tam ale velice dobře, proto tam nějakou dobu trávíme. Pokračujeme směrem dál do historického centra k hlavní památce, chrámu Tōdaiji.
Chrám Tōdaiji byl vybudován během první poloviny 8. století. Japonsko bylo v této době postihnuto několika katastrofami a velká socha Buddhy jej měla ochránit před dalšími. Bronzová socha byla odlita roku 751, čímž se spotřebovala drtivá většina produkce bronzu po celém Japonsku za několik let. Tōdaiji se současně stal sídlem šesti buddhistických škol, což vyústilo v to, že buddhistické kláštery získaly takovou moc a vliv, že byl císařský dvůr v roce 784 přesídlen do Nagaoky (a o pár let později do Kyōta).
Bronzová socha Buddhy uvnitř Tōdaiji je dnes nejvyšším Buddhou v Japonsku. Kromě toho je Tōdaiji (resp. jeho síň Daibutsuden) dodnes největší dřevěnou budovou na světě, přestože byla několikrát rekonstruována a její dnešní podoba je o 30 % menší než původní.
To, že je největší dřevěnou budovou na světě, jsem věděl ještě předtím, než jsem ho poprvé (v srpnu 2008) navštívil. Tehdy mě ta informace překvapovala, protože jsem ho hodněkrát viděl na fotkách a rozhodně nevypadal *tak* velký. Záhada se mi objasnila až ve chvíli, kdy jsem se k němu dostal. Na fotkách, které kolují po netu, je chrám focen bez lidí. A právě proto se nezdá být velký, dokud u něj člověk neuvidí lidi, jak jsou proti stavbě malí…
A někdy příště vyprávění o Kyōtu :)
Pingback: Japonsko | zennie.cz