8. – 11. duben 2013
Do Japonska tentokrát opět pracovně. A po několika měsících na cestách nějak nemám na to, abych se v Japonsku zdržoval dýl, než je nutné (teda asi bych na to ještě měl, ale přece jen mě čeká ještě alespoň měsíc jinde na cestách…), tak přilétám večer, než začínají povinnosti, a odlétám prvním ranním letem poté, co povinnosti skončí.
Proto se nemá moc cenu rozepisovat o tom, co jsem v Japonsku dělal, navíc když jsem se pohyboval v místech, o kterých jsem tady nejednou psal.
Měl jsem však s sebou partu lidí, která si ujížděla na ochutnávkách dobrého japonského jídla, takže celá cesta získala nádech cesty gurmánské. Proto si tentokrát odpustím delší rozepisování a zaměřím se spíše na fotky jídla, případně míst, která vypadala jinak než obvykle, což vychází z toho, že se poprvé ukazuju v Japonsku na jaře místo léta.
8. večer tedy přilétám z Incheonu na Naritu. Jako téměř vždy mě celník vybere a chce vidět, co vezu. Povolené tři flašky soju. Schváleno. Když se na baggage claimu začínají objevovat první zavazadla z mého letu a vidím, že dva zaměstnanci zavazadla chytají (aby nenarazila při výjezdu na pás moc tvrdě), dva chodí okolo a volají do megafonu, ať si lidi nezapomenou zkontrolovat jméno na baggage tagu (což je teda všude okolo napsané) a další dva se aspoň tváří, že něco dělají, uvědomuju si, že jsem fakt znovu v Japonsku…
Nocuju v nedalekém hotelu. Hotelové pokoje v Japonsku jsou obvykle velice malé (na západní poměry) a u této sítě, kterou znám důvěrně, to platí dvojnásob. Dostávám však doporučení na tento konkrétní (ve kterém jsem nikdy nespal), že byl přebudován z nějakého luxusního hotelu, takže je velice pěkný, přitom za obvyklou cenu. A fakt je! Pokoj obrovský, výhled přímo na letiště. Znovu ho využívám při další možné příležitosti v červenci a určitě mě tam ještě uvidí.
Ráno posnídám a shuttlem mířím zpátky na letiště vyzvednout skupinu lidí a pak hurá vlakem do Tōkya.
Jelikož je jaro a jsme v Japonsku, první, co člověka napadne, jsou sakury. Jenže v Tōkyu už jsou z velké části odkvetlé, tak zjišťuju, jak by se to dalo vyřešit. Docházím k informaci, že nejběžnější sakura, somei yoshino, které je plný např. park Ueno (který máme zrovna kousek od hotelu…), už jsou kompletně odkvetlé. Ale některé později kvetoucí druhy jsou stále k vidění, a to v parku Shinjuku Gyoen. Vím, kde je, ale nikdy jsem tam nebyl. A vůbec se mi to organizačně nehodí, protože je to úplně na druhé straně centra. Ale jedem, na místě se ještě několikrát musím ptát, ale najdem. Super.
No a už je tu první jídlo. Večeři volím v jedné restauraci, kde mají rāmen, gyōzu a k tomu točené pivo. Už jsem si zvykl sem chodit vždy hned poté, co přiletím do Japonska. Lidem, kteří jdou se mnou, se tady zalíbí a jsou tu častými hosty v následujících dnech.
Následující den vyrážíme na sever do Nikkō. Na snídani v luxusním vlaku samozřejmě točené pivo. V Nikkō kromě opravené brány Karamon nic nového. Nicméně spoustu míst v Japonsku se pyšní jakousi místní specialitou (kde ji neměli, tam si ji vymysleli) a nejinak je tomu v Nikkō. A tady konkrétně je to yuba, v Číně docela běžná věc (známá pod názvem doufupi, kůže tofu), ne už tolik v Japonsku. Je to jakýsi tenký škraloup, který se vytvoří na sojovém mléku při jeho zahřátí. V Nikkō je možnost dát si yubu v lecjaké podobě, včetně ochutnávkového menu.
Večer mě čeká nějaké vyřizování na hlavním nádraží, zpět to beru s příjemnou procházkou po Ginze. Večeře na nátlak lidí, kterým včera chutnalo, ve stejné restauraci s rāmenem.
Následující den jsme v Hakone. Pevně věřím tomu, že se nám tentokrát odhalí výhled na Fuji. Nejenže v létě, kdy tam obvykle jezdím, je to vzácnější než teď na jaře, ale navíc na jaře je Fuji pěknější, zasněžená.
A daří se, tentokrát už je pěkný výhled už z vlaku. Teda pěkný ve smyslu pěknější, než jsem zvyklý. Velká část je stále zahalena v mracích. To se pak zlepšuje během čekání v Ōwakudani, kdy pojídáme místní vajíčka vařená v horkých pramenech.
Po večerní zastávce v horkých pramenech se vracíme do Tōkya. Je čas vyrazit na večeři. Končíme v jedné trochu lepší restauraci částečně v korejském stylu. Jídlo je vynikající! Akorát tam za večeři pro čtyři zůstává okolo 15 000 yenů.
Pingback: Japonsko | zennie.cz